Спортивне харчування. Що це таке?

Спортивне харчування. Що це таке?Завдяки активній рекламі в журналах, інтернеті та інших ЗМІ, у хлопців та чоловіків, які тільки починають займатися силовими видами спорту, складається враження, що потрібно відразу приймати спортивне харчування, бо ефекту від тренувань ніякого не буде. Насправді це далеко не так. Також досить поширена думка, що спортивне харчування – продукт переважно ненатурального, «хімічного» походження. Однак це також далеко від істини. Тому, у цьому матеріалі, поговоримо про саме про спортивне харчування, що таке спортивне харчування, спробуємо більш детальніше розібратись у питаннях навіщо потрібно вживати спортивне харчування, з чого воно виготовляється, а також розберемо функції, види, переваги та недоліки спортивного харчування.

Спортивне харчування: що це?

Спортивне харчування вже давно набуло широкого поширення на американському, західноєвропейському та ринках інших країн. До нас же спортивне харчування «прийшло» порівняно недавно, тому багато спортсменів, особливо новачки не до кінця, або взагалі не розуміють, що це таке.

Спортивне харчування найчастіше являє собою ретельно підібрані за своїм складом концентровані суміші основних харчових елементів, спеціально оброблених для найкращого засвоєння організмом людини.

Якщо порівнювати його зі звичайною їжею, на перетравлення якої можуть йти години, спортивні добавки вимагають мінімальних витрат часу і зусиль організму на розщеплення і всмоктування, при цьому багато видів спортивного харчування мають високу енергетичну цінність. Спортивне харчування абсолютно нешкідливо, якщо приймати його правильно.

Прийом спортивного харчування спрямований на поліпшення спортивних результатів, підвищення сили і витривалості, зміцнення здоров’я, збільшення об’єму м’язів, нормалізацію обміну речовин, досягнення оптимальної маси тіла і в цілому на збільшення якості та тривалості життя.

Але потрібно розуміти, що спортивне харчування – це добавка до основного раціону людини, причому – саме добавка, бо спортивне харчування ніколи не замінить Вам природну їжу. Воно є лише доповненням до правильно побудованих тренувань і збалансованого харчування для поліпшення Ваших результатів у спорті.

Як це не банально, але спортивне харчування, «виросло» з дієтичного та дитячого харчування, харчових добавок, які застосовувуються у медицині, тощо.

Відразу потрібно зрозуміти – це не «хімія» і не стероїди, оскільки спортивне харчування виготовляється переважно з натуральних харчових компонентів, з рослинної та тваринної їжі. З метою отримання екологічно чистих, легкозасвоюваних концентратів тих чи інших речовин, що допомагають нашому організму швидше і ефективніше відновлюватися після тренувань, досягати спортсменам поставлених цілей, а також нарощувати якісну м’язову масу бодібілдерам, при виготовленні спортивного харчування, з продуктів добуваються найпотрібніші речовини, такі як білки, вуглеводи, жири, мінерали, вітаміни та інші корисні елементи.

Одним словом – спортивне харчування стало незамінним елементом раціону сучасних спортсменів.

Багато хто заявляє, що спортивне харчування шкідливо, однак це, скоріше, від глобального нерозуміння питання. І що цікаво, так кажуть, зазвичай, люди, які самі ніколи його не вживали або не займаються спортом взагалі. Виною всьому – відсутність необхідної інформації. Тим часом, переважна більшість спортсменів домагається значних результатів, включаючи в свій раціон різноманітні харчові добавки.

Але є й ложка дьогтю в бочці меду. Спортивне харчування – великий бізнес і багато виробників, та їхні конкуренти не завжди чисті на руку, тому дуже важливо ретельно підходити до вибору добавок, адже підробки та недоброякісні товари – глобальна проблема сучасного ринку.

Функції та призначення спортивного харчування

Сучасний спорт – це ціла індустрія, що приносить багатомільйонні прибутки, а спортивне харчування – одна з її галузей. Проте, не дивлячись на комерційну сторону питання, спортивне харчування дійсно працює і приносить позитивні результати як професійним спортсменам, так і любителям. Звичайно, приймати чи не приймати – справа суто індивідуальна. Відзначимо навіщо потрібно використовувати спортивне харчування, а також користь та, можливо і негативні моменти:

  1. Додаткове джерело білка або вуглеводів

Як відомо, щоб збільшувати м’язову масу потрібно багато і часто харчуватись, а саме потрібна достатня кількість білків, вуглеводів і жирів. Припустимо, Ваш раціон складається з 6 прийомів їжі в день і Вам потрібно за день з’їсти 200 г білка. Це означає, що Вам необхідна буде велика кількість твердої їжі, а часто харчуватися далеко не завжди виходить через роботу, навчання або через інші важливі справи.

Саме тоді Ви можете замінити один або два прийоми їжі спортивним харчуванням. Наприклад, протеїн – це додаткове джерело білка, а порція гейнера містить достатню кількість як білків, так і вуглеводів. Гейнер також буде корисний, якщо Вам важко набирати м’язову масу, але якщо Ви схильні до повноти, то гейнер потрібно вживати з обережністю або відмовитися від нього зовсім і задовольнятися протеїном.

Також, корисно використовувати амінокислоти («цеглинки» з яких складаються білки) до, під час і після тренування. Амінокислоти після потрапляння в організм, майже відразу засвоюються ним і забезпечують наші м’язи і організм будівельним матеріалом та енергією. Тому, щоб запобігти катаболізму (використання в якості енергії білків з м’язових тканин), амінокислоти будуть відмінним варіантом.

  1. Збільшення м’язової маси і сили

Як вже згадувалося вище, гейнер може послужити непоганим помічником в наборі м’язової маси, але за умови, що Ви важко та регулярно тренуєтеся, правильно харчуєтеся і достатньо відпочиваєте.

Для збільшення маси тіла та силових показників використовується креатин. Креатин сприяє збільшенню кількості глікогену в м’язах, а глікоген містить в собі воду (1 г глікогену містить 4 г води). Природно, чим більше глікогену в наших м’язах, тим більшими вони будуть в розмірах, що збільшить м’язову масу. Також, креатин може збільшити силу на кілька кілограм або повторень.

Вживати креатин найкраще зі швидкими (простими) вуглеводами. Наприклад, можете приймати разом з креатином виноградний сік або інший солодкий напій, оскільки при попаданні в наш організм солодощів (простих вуглеводів), починається вироблятися інсулін, який допомагає креатину накопичуватися в м’язах.

Спортивне харчування – великий бізнес і багато виробників, та їхні конкуренти не завжди чисті на руку, тому дуже важливо ретельно підходити до вибору добавок, адже підробки та недоброякісні товари – глобальна проблема сучасного ринку

Спортивне харчування – великий бізнес і багато виробників, та їхні конкуренти не завжди чисті на руку, тому дуже важливо ретельно підходити до вибору добавок, адже підробки та недоброякісні товари – глобальна проблема сучасного ринку

  1. Збільшення витривалості, сили і мобілізація організму

Уявімо, що Ви тренуєтеся після роботи або навчання у вечірній час, у вас мало сил і енергії, немає бажання або концентрації. У цьому випадку корисно використовувати передтренувальні комплекси.

Передтренувальні комплекси – це нейромодулятори, що стимулюють мозкову діяльність. До їх складу входять: кофеїн, аргінін, вітаміни групи В і ще купа незрозумілих навіть самим виробникам інгредієнтів. У комплексі все це дає заряд бадьорості, енергії і надзвичайної наповненості м’язів. Саме тому їх так люблять відвідувачі тренажерних залів. Але, на практиці ж, ефект триває не довго і з часом взагалі притупляється.

Увага! Вживати передтренувальні комплекси потрібно саме до тренування. Не бажано вживати такі добавки людям в яких є проблеми з серцево-судинною системою.

  1. Додаткове джерело вітамінів і мінералів

Вітамінів та мінералів потребує будь-яка людина. При заняттях спортом, потреба у вітамінах і різних мінералах зростає у декілька разів. Звичайно ж, кращими джерелами корисних для нашого організму речовин, є звичайні продукти – фрукти, овочі, ягоди, м’ясні та молочні продукти, горіхи, тощо. Але, наприклад, в зимово-весняний період, відсутні багато різних вітамінів яких так потребує наш організм.

Для того, щоб заповнити нестачу вітамінів і мінералів, їх можна купувати в різних магазинах спортивного харчування. Це дуже зручно. Наприклад, якщо Ви вживаєте мало вітамінів або немає доступу до них, можна використовувати цілий вітамінні комплекси. Якщо недостатньо якогось окремого вітаміну або мінералу, можна купувати саме ту речовина, якої Ви потребуєте.

  1. Допомога в схудненні

Щоб позбавиться від зайвої ваги, потрібно дотримуватися основного правила – витрачати енергії більше, ніж вживати. Це означає, що за день Ви повинні отримувати з їжі на кілька сотень калорій менше, ніж витратили активною діяльністю (фізичними і психічними навантаженнями).

Щоб полегшити та прискорити процес схуднення, можна використовувати спеціальні препарати – жироспалювачі.

Головними функціями жироспалювачів, є:

  • Поліпшення обміну речовин (метаболізму);
  • Запобігання росту жирової тканини;
  • Зниження апетиту;
  • Очищення організму від зайвої рідини.

На практиці жоден жироспалювач не працює без правильно збалансованої дієти і досить великої кількості кардіотренувань. Так що, якщо їсти кілограмами солодке і приймати жироспалювач, то єдиним ефектом буде розхитана психіка, оскільки як будь яка добавка з цієї лінійки є потужним нейростимулятором.

Однією з найпопулярніших добавок цієї лінійки є L-карнітин, що позиціонується виробником як жироспалювач, який нібито допомагає вивільняти жирні кислоти. Достовірних досліджень на цей рахунок практично немає. На практиці «карнітин», як і будь який жироспалювач, якщо і буде працювати, то тільки в поєднанні з правильною дієтою. Користується популярністю через відсутність побічних ефектів.

В цілому, всі жироспалювачі схожі між собою, але перш ніж вибрати якийсь із них, потрібно обов’язково ознайомиться з ефектами і функціями обраного вами жироспалювача в інструкції.

Висновки

Пам’ятайте, високоінтенсивні навантаження потребують адекватного відновлення, а спортивне харчування призначене саме для цих цілей. Якщо Ви будете виснажувати себе на тренуваннях, після яких не зможете нормально відновитися, то на якомусь певному етапі Ваш прогрес зупиниться. Більш того, якщо Ви погано харчуєтеся, то постійні перевантаження можуть призвести до ряду захворювань, задумайтеся про це сьогодні, адже завтра може бути пізно.

Як би там не було, вживати спортивне харчування чи ні – питання суто індивідуальне і Ви самі в змозі зробити цей вибір. Але, як вже було сказано, що спортивне харчування – це лише доповнення до Вашого звичайного раціону, але зовсім не його замінник, саме по собі воно не принесе бажаних результатів, тому не думайте що це панацея.

У завершенні, ще раз підкреслимо, що якісне спортивне харчування перевірених марок дійсно працює. Зрозуміло, не можна стовідсотково стверджувати, що там відсутні будь-які шкідливі компоненти, однак, з таким же успіхом, можна спорити і про продукти нашого повсякденного раціону, які також далеко не ідеальні за складом.

Ще більше цікавих статей про бодібілдинг:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.