Які бувають тренажери?

Які бувають тренажериПеред будь-яким новачком, який тільки прийшов у тренажерний зал, постає питання: «за що власне хапатися в першу чергу?», адже тренажерів і різних незрозумілих конструкцій безліч і всі для чогось призначені та виконують певні свої функції. Звертатися до когось за допомогою деколи сором’язливо і їм нічого не залишається, як вибрати найбільш простий і зрозумілий тренажер (найчастіше це лава для пресу) і «довбати» свій живіт протягом всього тренування. Багато хто, відходивши навіть значну кількість часу в зал, все одно не знають (або правильніше сказати, не хочуть знати) для чого ті чи інші прилади призначені і який м’яз вони опрацьовують. Тому, щоб вам було набагато краще орієнтуватися у всьому залізному оточенні залу, давайте поговоримо про те, якими бувають тренажери і які функції кожен з них виконує.

Тренажери. Історія створення.

Оскільки всі ми тренуємося в різних залах (хтось у надсучасних триповерхових фітнес-центрах, а хтось у невеликих напівпідвальних залах), тому набір конструктивного наповнення залу може відрізнятися, однак необхідний «джентльменський» набір тренажерів та підручних снарядів, часто один і той же. Тому, ми будемо орієнтуватися на необхідний і достатній мінімум, який можна зустріти практично в будь-якому тренажерному залі.

Власне почати хотілося б з невеликої передісторії виникнення тренажерів і їх еволюції.

В арсеналі сучасної людини знаходиться величезна кількість агрегатів, здатних привести її тіло в належний вигляд. Проте так було не завжди і наші пращури задовольнялися лише банальним бігом по горбистій місцевості і перенесенням різного роду тягарів. Все змінилося з приходом науки в область оздоровлення та фізичної підготовки людей, а точніше сказати з приходом  Вільгельма Зандера, який і вважається батьком-засновником перших масових тренажерів і тренажерного залу в сьогоднішньому його втіленні.

Примітка:

Тренажер – це механічний або електричний чи комбінований тренувальний пристрій, який своєю роботою імітує різні навантаження, та ситуації.

Спортивний тренажер – пристрій для виконання вправ, спрямованих на розвиток м’язів, тренування серцево-судинної системи та узгодженої роботи різних м’язових груп при виконанні певних рухів.

У 1864 році Зандер заснував у Стокгольмі інститут, де були встановлені 27 розроблених ним машин. Тренажери ці були досить різноманітні: механічний кінь для аеробіки підключений до двигуна, який задавав ритм і зобов’язував йти в ногу з тренажером, тренажери для присідання і здійснення випадів; силові рами та інше.

Потім естафетну паличку підхопив Ханріх Клінгерта, який в 19 столітті створив пристрій, який чимось нагадував велотренажер. Конструкція його була проста до неподобства – стілець, до якого прикріплена дошка з руків’ям, а знизу були прироблені педалі. Потім в 1952 з’явився перший прототип бігової доріжки і пішло, поїхало: еліптичні тренажери, степ пери, тощо. Каркас конструкцій тренажерів минулого був в основному з дерева, а в якості обважнення використовувалась власна вага, що істотно обмежувало можливості тренажера в порівнянні з сучасними.

Тренажери Зандера

Тренажери Зандера

В цілому варто сказати, що ідеї, закладені багато років тому, дійшли в первозданному вигляді і до сучасних тренажерів, однак форма і зміст змінилися, причому не в гіршу сторону.

Реалії сьогоднішнього дня практично до невпізнання змінили вигляд тренажерів і в сучасних тренажерних залах ми звикли бачити зовсім інші, вже так звичні нам види тренажерів. Якраз з ними ми і познайомимося в наступному розділі.

Тренажерний зал: види тренажерів та їх функції

Перш ніж почати нашу розповідь, необхідно відповісти на питання: «які тренажери бувають і для чого вони призначені?».

Перш ніж приступити, потрібно сказати, що всі спортивні тренажерні зали можна розділити на зони відповідно до типу навантаження:

 • кардіо-зона (робота на витривалість, скидання ваги)
 • силова (набір маси, надання рельєфу м’язів).

Тобто виходить, що в залежності від цілей, для кожної зони повинні бути свої тренажери.

Щоб було простіше орієнтуватися (кому, куди йти), розділимо аудиторію залу на дві категорії: чоловіки та жінки.

Перші – в основному ходять за нарощуванням об’ємів і розвитком витривалості, другі – всіляко намагаються скинути вагу і стати стрункішими. Звідси дуже часто йде поділ на зали за статевою ознакою: «дівчата – направо, хлопчики – наліво», проте так буває не завжди, ми розберемо загальний випадок, тобто які залізяки і агрегати під кого заточені. В цілому весь інвентар у залах можна розділити на:

 1. Прилади (набори, конструкції) для фітнес-занять (стрункості фігури). Наприклад: степ-платформи, обручі, гантельки, гімнастичні ролики, м’ячі. В основному призначені для жінок, тому не передбачають роботу з великою вагою;
 2. Тренажери. Пристрої, дія яких передбачає вплив на м’язові групи і роботу з обтяженням;
 3. Силовий інвентар (бліни, штанги, грифи).

Тренажери (в залежності від виконуваної задачі) можна розділити на:

 • Кардіотренажери (бігові доріжки, орбітреки, велотренажери, тощо);
 • Блокові (з вбудованими вагами, які регулюються рухомим штирем);
 • Важільні (з вільними вагами, які «накидаються» на конструкцію);
 • Тренажери з власною вагою тіла атлета;
 • Силові рами / машини («іменні» тренажери).

Останні чотири представники, відносяться до силових тренажерів. Щоб більш детально ознайомитись з їх зовнішнім виглядом, достатньо просто пошукати їх зображення в мережі інтернет, інформації дуже багато. Наприклад, для того щоб взнати як виглядають тренажери з вільними вагами, достатньо буде просто набрати в пошуковику запит «тренажеры со свободными весами на price.ua», тощо.

Зазвичай кожна стать воліє свій тип залізних «машинок» і дуже рідко можна побачити чергу з представниць прекрасної статі близько якого-небудь силового тренажера, але все ж іноді таке трапляється.

Що ж, почнемо з арсеналу жінок:

Дуже часто мета практично будь-якої жінки в тренажерному залі, це наявність можливості точково впливати на проблемні зони (стегна, сідниці, талія) і скинути вагу. Тому найулюбленішими приладами  можна назвати: кардіотренажери, обручі, лави для преса, килимки, невеликі гантельки, тощо.

Також жінки полюбляють займатись і на деяких «чоловічих» тренажерах – метелик (розвиток грудей) і тренажери для опрацювання ніг. Докладніше про них у чоловічому розділі. Як можна помітити все тренажери та інвентар спрямовані на підвищення витривалості, зміцнення серцево-судинної системи і спалювання калорій.

Давайте трохи більш детальніше розглянемо аеробні тренажери.

Основним параметром що характеризує роботу в подібних тренажерах, є пульс людини (частота биття серця). За ним потрібно постійно стежити щоб займатися ефективно і уникнути перевтоми. В одній з наших минулих статей, ми вже говорили про те, який пульс вважається ефективним і в яких межах він повинен знаходиться, якщо стоїть мета скинути вагу.

Сучасні кардіотренажери дозволяють не тільки контролювати пульс, а й здійснюють контроль таких параметрів, як: витрата калорій, дистанція, час і багато іншого, для цього в них вбудований спеціальний комп’ютер-аналізатор з купою датчиків. Все, що залишається зробити, це піднятися на цей апарат і почати робити інтенсивні рухи тіла.

Дівчатам корисно буде знати, що до стандартного набору (тобто до тих, що зустрічаються в кожному залі) кардіотренажерів, можна віднести:

 • Велотренажери;
 • Бігові доріжки;
 • Еліптичні тренажери (орбітреки);
 • Степпери;
 • Гребні тренажери.
Кардіотренажери

Кардіотренажери

Власне з кардіотренажерами і приладами для дівчат закінчили, будемо переходити до важкої артилерії і силових тренажерів для чоловіків.

Чоловічі тренажери

Звичайно ж зовсім іншого навантаження потребує чоловічий організм, тому й тренажери в залі для нас більш «суворі». Щоб якось систематизувати і привести до деякого структурованого вигляду, який тренажер для чого призначений, доречно буде класифікувати їх по м’язовим групам їх впливу. Отже, почнемо і пройдемося по всіх тренажерах.

Тренажери для ніг

М’язи ніг, одні з найбільших представників м’язового корсету тіла людини. Вони мають найбільш велику глибину залягання і тому, щоб їх опрацювати потрібні високоінтенсивні тренування з великими вагами і середньою (10-15) кількістю повторень.

Для досягнення цієї мети підійдуть наступні тренажери:

 • Тренажер Гаккеншмідта;
 • Тренажер-платформа;
 • Розгинання ніг у колінах сидячи;
 • Згинання ніг у колінах лежачи;
 • Тренажер для литок.
Тренажери для ніг

Тренажери для ніг

Тренажери для преса

Однією з важливих функцій м’язи живота є стабілізація корпусу. Багато хто в своїх тренуваннях забувають про зміцнення даних м’язів або використовують 1-2 тренажера для тренування, проте їх існує велика кількість, наприклад:

 • Похила лава;
 • Гімнастичний ролик;
 • «Римський стілець»;
 • Шведська стінка з брусами.
Тренажери для преса

Тренажери для преса

Тренажери для грудних м’язів

М’язи грудей – один з важливих компонентів атлетичної форми. Щоб розвинути міцні груди, необхідні тренування для опрацювання як внутрішніх, так і зовнішніх їх частин. З тренажерів, до найбільш яскравих представників для опрацювання цієї м’язової групи, можна віднести:

 • Тренажер «метелик»;
 • Тренажер Хаммера;
 • Кросовер.
Тренажери для грудних м'язів

Тренажери для грудних м’язів

Тренажери для трицепса

Трицепс становить 2/3 поверхні руки, тому тренуючи його можна добитися значних обсягів руки. В основному його тренування здійснюється за допомогою вправ зі штангою і вільними вагами, більше ж ізольоване опрацювання відбувається із застосуванням блокових тренажерів, наприклад:

 • Блокова рама;
 • Бруси.
Тренажери для трицепса

Тренажери для трицепса

Тренажери для біцепса

Об’єм руки вам також додасть і біцепс – двоголовий м’яз плеча. Це самий показовий м’яз, який всіма правдами і неправдами так люблять «бомбити» новачки. Вона добре опрацьовується приладами з вільною вагою, проте про наступні тренажери також забувати не варто, наприклад:

 • Лава Скотта;
 • Тренажер біцепс-машина.
Тренажери для біцепса

Тренажери для біцепса

Тренажери для спини

Спина – великий м’язовий пласт, що складається з декількох м’язових підгруп. Завдяки масивній спині людина візуально виглядає досить переконливо. Тренується спина в основному за рахунок тягових вправ за допомогою тренажерів, наприклад:

 • Т-гриф конструкція;
 • Блоковий тренажер;
 • Лава для розгинань.
Тренажери для спини

Тренажери для спини

Тренажери для плечей і трапецій

Широкі, добре розвинені дельтовидні м’язи – запорука мужньої фігури. Цей м’яз великий (складається з 3 пучків) і товстий, то для його тренування підійде об’ємний тренінг на кожен, окремо взятий пучок. Найкраще м’яз опрацьовується вправами з вільною вагою, проте також можуть допомогти наступні тренажери, наприклад:

 • Тренажер «дельтовидний метелик»;
 • Тренажер для шраг.
Тренажер для плечей та трапецій

Тренажер для плечей та трапецій

Власне все, ми розглянули основний «джентльменський» набір тренажерів для будь-якого залу, проте крім них не варто забувати, що є ще й прилади (гантелі, штанги), та інвентар для роботи з вільною вагою (різні лави, тощо). Все це разом допоможе Вам гармонійно розвинути своє тіло.

Післямова

Як бачите тренажери в залі, не така вже незрозуміла річ, при грамотному до них підході, тобто попередньому ознайомленні. Тепер прийшовши в зал, ви легко зорієнтуєтесь в його обладнанні, а точніше вже будете знати який тренажер для чого призначений і що опрацьовує, а це означає, що дорогоцінний час витратите з більшою користю. Залишилося тільки підтягти техніку виконання вправ на цих залізних «машинках» і все буде відмінно.

Ще більше цікавих статей про бодібілдинг:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.