Розтяжка і силове тренування, вплив на результати.

Розтяжка і силове тренуванняСтретчинг або розтяжка м’язів застосовується як засіб для покращення еластичності певної  ділянки тіла.

Як правило, даний напрямок у тренуваннях використовується для декількох цілей, наприклад, стретчинг використовується як метод підвищення еластичності м’язів для надання більшої рухливості в певному суглобі, групі суглобів або м’язовій групі. Можна виділити два напрямки стретчингу – спорт і фітнес.

У першому випадку розтяжка м’язів необхідна як базовий елемент підготовки в різних видах єдиноборств, а також в інших видах спорту, де потрібна велика рухливість суглобів, наприклад, у спортивній гімнастиці. У другому випадку стретчинг застосовується як засіб профілактики застійних явищ в тканинах м’язової системи та опорно-рухового апарату.

Проте цими напрямками застосування настільки корисного для організму тренування не закінчується: відомо широке застосування стретчингу у силових видах спорту, у бодібілдингу зокрема. Відомий факт – підвищення еластичності м’язової тканини покращує процес постачання її живильними речовинами. Це відбувається завдяки покращенню циркуляції крові в м’язах.

Покращення циркуляції крові – це не єдиний корисний ефект, який дає стретчинг м’язовій системі. Змінюється також функціональність самої м’язової системи. У ході проведених експериментів зі спортсменами – силовиками встановлено, що та група атлетів, яка регулярно займалася стретчингом, показала кращі результати в порівнянні з контрольною групою спортсменів, що не використовували розтяжку м’язів.

Ще хотілося б нагадати, що хороша розтяжка не тільки корисна для збільшення сили м’язів, а й для здатності спортсмена продемонструвати свої силові показники. Наприклад, спортсмен з гнучкою спиною при жимі штанги лежачи зробить хороший високий міст, це допоможе йому перенести навантаження на нижню частину грудних м’язів, яка традиційно сильніша, і задіяти найширші м’язи спини. Результати в жимі будуть істотно вищими. При виконанні станової тяги гнучкість м’язів задньої поверхні стегна, спини, тазостегнових суглобів допоможе спортсмену зберегти спину прямою, підняти більшу вагу і уникнути травм хребта. Роль гнучкості в присіданнях зі штангою так само важко переоцінити.

Дана властивість м’язів пов’язана зі здатністю піддаватися скороченню м’язових волокон під дією регулярного силового навантаження. Скоротившись, м’язові волокна вже не можуть проявити свого природного потенціалу, тому спортсмен буде просуватися до мети дуже повільно або взагалі «топтатися на місці». Найгірше, коли він не може встановити причини застою в результатах і намагається застосовувати певні шокові методи тренувального впливу. Природно, що в таких умовах небезпечно застосовувати подібні методи: це є причиною багатьох травм атлетів, отриманих безпосередньо на тренуванні із застосуванням стресових методик.

Звідси можна зробити висновок, що м’язове волокно здатне генерувати велику потужність без можливості отримання травми при досить добре розвиненій еластичності.

Розглянемо основні принципи застосування стретчингу у силових видах спорту. Для прикладу візьмемо спортсмена – бодібілдера, метою якого є набір сухої м’язової маси.

Перше, що потрібно зробити, це виділити у своєму тренувальному графіку час для вправ на розтяжку. Взагалі повноцінне тренування, спрямоване на підвищення еластичності м’язів, повинно займати часу від 30 до 60 хвилин. Однак якщо спортсмен не має в своєму розпорядженні такої кількості часу, то і 15 хвилин може виявитися достатньо.

Друге: стретчингом краще займатися в окремий час, роздільно від основного тренування. М’язи під час силового тренування накачуються кров’ю і стають більш пружними і, отже, менш еластичними, ніж у спокійному стані. З цієї причини неможливо повноцінно провести розтяжку м’язів після тренування.

Що ж до часу безпосередньо до силового тренування, то тут наукове співтовариство не рекомендує застосовувати стретчинг унаслідок того, що м’язова тканина під час тренувань не повинна бути надмірно еластичною. Висока еластичність призведе до зниження силових показників і зниження ефективності тренування та кінцевого результату.

Серед спортсменів силових видів спорту існує поширена практика застосування стретчингу під час силового тренування, в перервах між силовими підходами. Слід зазначити, що дана методика не зовсім грамотна, так як розтягнутий м’яз перетискає кровотік, внаслідок чого продукти м’язової роботи не видаляються повністю за період часу, що якраз призначений для цього. Таким чином, м’яз не встигає відновитися, і ефективність тренувань знижується.

Отже, для повноцінного і ефективного силового тренування необхідно застосовувати стретчинг, але старатися проводити розтяжку відповідно до вищеописаних правил.

Ще більше цікавих статей про бодібілдинг:


Розтяжка і силове тренування, вплив на результати.: Один коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.