Сон. Чому він такий важливий і скільки потрібно спати?

Сон. Чому він такий важливий і скільки потрібно спатиСон є одним з ключових моментів в будь-якому виді спорту, а особливо в бодібілдингу. Тому необхідно чітко уявляти, скільки потрібно спати спортсмену для отримання максимальної користі від сну. Адже сон в середньому займає ні багато ні мало аж 1/3 нашого життя і це, напевне, не з проста. Давайте розберемося, що саме відбувається під час сну з нашим тілом на фізіологічному рівні і як збільшити ефективність і результативність своїх тренувань за допомогою сну.

Що таке сон для нашого тіла

Сон – фізіологічний процес зі супутнім мінімальним рівнем діяльності головного мозку з мінімальною або зниженою реакцією на навколишні збудники.

Весь час сну можна розділити на стадії швидкого і повільного сну, які циклічно змінюють один одного протягом усього періоду сну.

Повільний сон настає відразу після засипання і також ділиться ще на 4 періоди, які в сумі дають близько 80% від загального часу сну. Однією з важливих функції, особливо для спортсменів, повільного сну є відновлення енерговитрат організму, а також закріплення дій і спогадів за період неспання. З цим власне і пов’язаний той ефект, коли на наступний день вам вдається куди краще повторити складний елемент певної вправи, оскільки мозок за час повільного сну зумів всю накопичену інформацію за попередній день систематизувати і створити необхідні нейронні зв’язки.

Стадія швидкого сну триває близько 20% від загального часу сну. Дана стадія характерна дуже активною мозковою діяльністю, під час якої йде обмін інформацією між свідомістю та підсвідомістю і її переробка. Якщо перервати цю стадію сну, то можна чітко згадати деякі сновидіння.

Корисні властивості сну для бодібілдингу

По своїй суті, під час сну відбувається, щось схоже на технічний огляд Вашого організму. Саме під час сну організм розгортає процес будівництва нових тканин і утилізацію старих пошкоджених і не активних.

Що ще відбувається в організмі під час сну:

  • За час сну значно зростає рівень анаболічних процесів і знижується рівень катаболізму (але він все ж залишається і поступово набирає свою силу).
  • Близько 90% всього добового вироблення гормону росту відбувається саме під час сну.
  • Також відбувається активізація Т-лімфоцитів, які відповідають за наш імунітет. Простіше кажучи, під час сну ми не тільки ростемо, але й видужуємо. Саме тому, коли людина хвора, її часто хилить на сон, так організм хоче запустити процес одужання.

Але не дивлячись на всі вищеописані корисні властивості сну необхідно розуміти, що під час сну відбувається активний синтез протеїну і амінокислотний обмін, але так як травна система під час сну практично не працює, то організм добуває необхідну енергію в процесі руйнування м’язових клітин. Саме тому в загальних рекомендаціях з харчування в бодібілдингу присутній обов’язковий прийом казеїнового білка на ніч і ранковий прийом білкової суміші, щоб зупинити ці катаболічні процеси і запустити анаболізм. Також досить важливий перший прийом їжі після сну, тобто сніданок. Саме він дає поштовх для розкрутки обміну речовин, тому пропускати сніданок вкрай небажано.

Скільки потрібно спати

Відповідь на це питання, виходячи з усього вищеописаного, буде досить простою – чим більше, тим краще.

Не дивлячись на те, що тривалість сну у кожного індивідуальна (комусь щоб виспатися необхідно 4 години, а комусь і усі 10), але якщо це стосується питання досягнення спортивних результатів, то тут необхідно намагатись спати якомога більше. Причому якість сну буде також впливати на результативність.

Наприклад, якщо людина спить в сумі за добу близько 10 годин, але кожні дві години прокидається через якісь зовнішні подразники, чи середовище в якому вона спить м’яко кажучи не розташовує до здорового сну (горить яскраве світло, постійний шум, тощо), то якість і ефективність такого сну буде наближуватись до 0.

Тому простежте за тим, щоб створити необхідну середовище для здорового сну і потурбуйтеся про те, щоб на час сну Вас ніхто і ніщо не турбувало. І тоді Ви помітите, як різко покращиться самопочуття і підвищиться загальна працездатність, а Ваші спортивні результати підуть вгору.

Ще більше цікавих статей про бодібілдинг:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.