Креатин. Корисна інформація.

Креатин Креатин – це незамінна, натуральна, природна речовина, яка міститься в м’язах людини і тварин, яка необхідна для енергетичного обміну в організмі та виконання різних рухів. В організмі людини є близько 100 -140 грам цієї речовини, що виконує функцію джерела енергії для м’язів. Добова втрата креатину у звичайних умовах складає приблизно 2 міліграми. Креатин так само важливий для життя, як білок, вуглеводи, жири, вітаміни і мінерали. Креатин може синтезуватися організмом самостійно з трьох амінокислот: гліцину, аргініну і метіоніну. Ці амінокислоти – компоненти протеїну.

У людей ферменти, які залучені в синтез креатину, локалізуються в печінці, підшлунковій залозі та нирках. Креатин може вироблятися в будь-якому з цих органів, і потім транспортуватися за допомогою крові у м’язи. Приблизно 95% загальної кількості креатину в організмі запасається в тканинах скелетної мускулатури.

При збільшенні фізичного навантаження витрата креатину теж збільшується, і його запас повинен бути поповнений за допомогою дієти або за рахунок власного натурального виробництва організмом.

Вирішальним чинником для досягнення високих результатів у спорті є здатність організму вивільняти велику кількість енергії за короткий проміжок часу. В принципі наш організм постійно отримує енергію, розщеплюючи вуглеводи і жири.

Безпосереднім же джерелом енергії для скорочення скелетної мускулатури є молекула, звана АТФ (аденозину трифосфат). Кількість АТФ наявна у безпосередньому розпорядженні організму, обмежена і є вирішальною для спортивної активності людини.

Всі джерела енергетичного «палива» – вуглеводи, жири і білок – спочатку конвертуються шляхом різних хімічних реакцій в АТФ, яка потім стає доступною як єдина молекула, яку тіло використовує для енергії. Коли АТФ вивільняє енергію, щоб забезпечити енергією м’язові скорочення, фосфатна група відщеплюється, і формується нова молекула, що називається АДФ (аденозину дифосфат). Ця реакція оборотна за рахунок креатин-фосфату, багатого на енергією речовини.

Креатин комбінується з фосфатом в організмі, щоб утворити фосфокреатин, який є визначальним чинником енергопродукції в м’язовій тканині.

Ефект від креатину:

Збільшення сили

У бодібілдингу, під час виконання високоінтенсивних вправ потреба АТФ у працюючих м’язах значно збільшується – у сотні разів вище в порівнянні зі станом спокою. Виснажені запаси АТФ і фосфокреатина повинні постійно поповнюватися для того, щоб м’язові скорочення могли тривати на пікових рівнях частоти та інтенсивності. Збільшуючи фосфокреатин шляхом прийому моногідрату креатину, ви можете збільшувати кількість АТФ і, таким чином, підвищується сила м’язів.

Збільшення м’язової маси

Збільшення сухої м’язової маси тіла від 2 до 5 кілограм за 1 місяць прийому креатину, при систематичних тренуваннях і правильному харчуванні. Недавні дослідження доводять, що креатин моногідрат здатний збільшувати повторний максимум у жимі лежачи на 10 кг вже через тиждень прийому, поліпшувати спринтерські здібності. Збільшення сили дозволяє домогтися максимального ростостимулюючого впливу на м’язи.

Рельєфність м’язів

Крім всього іншого, креатин також покращує рельєфність мускулатури. Моногідрат креатину зв’язується з водою, у міру того як він абсорбується в м’язові клітини. Оскільки більша кількість креатину запасається, більша кількість води залучається в м’язову клітку. Це пояснює гідратуючий вплив креатину на м’язову клітку, яка складається приблизно з 75 відсотків води. Бодібілдери зауважують: добре гідратований м’яз зовні набирає більш повної, більш округлої і більш накачаної форми.

Наукові дослідження показують, що коли клітини м’язів збільшують обсяг за рахунок надгідратаціі, синтез протеїну пришвидшується, а процес його розпаду мінімізується (це також може підсилювати синтез глікогену). Ця концепція вперше була розроблена дослідниками з EAS Anthony Almada і Ed Byrd, і в даний час повсюдно прийнята в індустрії спортивного харчування.

Збільшення секреції анаболічних гормонів

Дослідження показують, що креатин може збільшувати секрецію ендогенних анаболічних гормонів у відповідь на тренувальні навантаження. Ці гормони представлені соматотропіном і тестостероном. Причому рівень соматотропіну збільшується тільки через 2 години після прийому креатину. Така затримка може говорити про те, що викид соматотропного гормону залежить не від самого креатину, а носить опосередкований характер і виникає в результаті клітинної відповіді на його надходження.

Буфер молочної кислоти

Є свідчення того, що креатин також працює як буфер молочної кислоти. Під час інтенсивної роботи в анаеробному режимі м’язи виділяють молочну кислоту, ця речовина частково відповідає за те відчуття печіння, яке виникає, коли м’яз працює до відмови. У недавніх дослідженнях, які проводив доктор Майкл Прево з університету штату Луїзіана, результати показують, що креатин може стримувати виділення й дію молочної кислоти і покращувати час відновлення після недовгого інтенсивного навантаження (наприклад, силового тренування).

Ще більше цікавих статей про бодібілдинг:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.