Що таке чітинг?

Чітинг методика тренуванняЯк відомо, існує безліч різноманітних методик тренування, які бодібілдери використовують під час своїх тренувань. Існує і така методика, як чітинг. Можна навіть сказати, що вона займає особливе місце серед бодібілдерів.

Ось ситуація: новачок, який робить підйоми на біцепс і витративши всі сили, закидає штангу на груди ривковоподібним рухом, в якому бере участь все тіло – від ніг до спини. Дивлячись на таке, будь який качок з досвідом презирливо морщиться. Мовляв, це ж «чітинг»! «Обман» в перекладі! Дійсно, яка користь в такому повторі, якщо біцепс в ньому майже не бере участь? Між тим, Арнольд Шварценеггер частенько завершував останні сети багатьох вправ «чітинговими» повторами. Більш того, він запевняв, що саме «чітинг» привів його на вершину культуристичного Олімпу.

Говорячи сухою науковою мовою, то:

Чітинг (від англ. Cheating) – термін який використовується для опису рухів в бодібілдингу та пауерліфтингу, які сприяють переміщенню ваги снаряда з ізольованої (як правило втомленої) групи м’язів, на інші (не втомлені) м’язи тулуба.

Мало що зрозуміло, чи не так?

Давайте розглянемо застосування методики на банальному прикладі, для того, щоб зрозуміти, що все ж таки являє собою методика чітингування.

Ось класична вправа – згинання рук на біцепс зі штангою стоячи. При початковій стадії руху, штанга знаходиться в опущених до низу руках, долоні на грифі дивляться вперед. Від початкового положення штанга піднімається до рівня плечей по дузі.

В початковій стадії руху, підйом штанги з нижнього положення до точки, при якій гриф штанги знаходиться під прямим кутом в 90 градусів відносно тулуба, долається досить легко, в тому положенні, коли штанга знаходиться на рівні підборіддя – в принципі теж. Але, коли спортсмен доходить до, так званої, «мертвої точки», він прикладає максимально велике зусилля, щоб підняти вагу штанги. І коли ми вже виконали 8-10 повторень, тоді буде досить складно долати даний відрізок в силу нашої втоми, хоча нижня і верхня фаза руху все ще долається без особливих проблем. Ось тут нам на допомогу приходить чітинг, який дозволяє ще качати й качати наші м’язи.

Як же все-таки примусити працювати м’язи, долаючи «мертву точку»? Тут все просто відносно нижньої фази руху, на допомогу нам приходять часткові повторення, тобто підйоми штанги не по повній амплітуді, а по скороченій, не доходячи до середньої ділянки руху.

Але у верхній фазі, все набагато складніше і цікавіше. Але і тут знайдемо вихід: надайте штанзі прискорення за рахунок підключення до роботи спини і ніг, просто виштовхніть штангу вгору.

Ось за рахунок таких рухів ви і зможете подолати «мертву точку» ще в декількох додаткових повтореннях, тим самим краще навантажити ваші м’язи. У цьому і є весь секрет чітингу. А якщо ще простіше сказати, то це просто обман м’язів, таке собі шулерство.

Добре відомо, що чим більшу ми піднімаємо вагу, тим більшими і сильнішими стають наші м’язи. А тому, у бодібілдингу як ніде інде нам на допомогу прийде чітинг. Використання методики чітингування  дасть можливість різко збільшити робочу вагу, таким чином посиливши тренувальний стрес для м’язів.

Використовуючи чітинг, можна обдурити свій організм, особливо під час тренувального плато, коли відбувається застій у рості маси та сили.

Як відомо, опускаючи вагу, наші м’язи здатні розвивати куди більше зусилля, ніж підіймаючи її, а це означає, що негативні повторення ми в змозі робити з вагою, яку не можемо підняти в чистій манері. І ось тут якраз потрібно використовувати метод чітингування.

Застосовуючи чітинг, неухильно дотримуйтесь наступних рекомендацій:

  • Ретельно розминайтесь. Розминка перед чітингом включає не тільки робочі сети з легкою вагою, націлені на робочий м’яз, але й ретельний розігрів всіх суглобів і особливо попереку.
  • Вивчіть правильну техніку. Спочатку освойте правильну техніку виконання вправи, у якій будете застосовувати чітинг. Чітинг, помножений на помилки техніки, гарантовано веде до травми.
  • Виконуйте чітинг тільки в останньому сеті базової вправи. Якщо ви будете виконувати на м’яз чи групу м’язів кілька вправ, то чітингуйте тільки в головній базовій вправі. Причому, тільки в останньому сеті. Робіть не більше 4 чітингових повторів.
  • Вибирайте вправи стоячи. Ривковий чітинг здійснюється за рахунок руху корпусом і різкого розпрямлення ніг. Для чітинга вибирайте вправи стоячи. У цьому випадку навантаження поділять між собою поперек і ноги. У положенні сидячи небезпечне навантаження ляже повністю на поясницю.
  • Чітингуйте лише з вільними вагами. Тренажери не призначені для чітингу, оскільки мають фіксовану траєкторію руху. Мало пристосовані до чітингу і блоки. Між тим, при виконанні ривка тілом, ви повинні бути вільні від усяких обмежень. Свобода руху означає оптимальний розподіл ривкового навантаження між м’язами і суглобами. В іншому випадку надлишкове навантаження візьмуть на себе поперек, ліктьові і колінні суглоби.
  • Вибирайте правильні вправи. Далеко не всі вправи з вільними вагами годяться для чітингу.
  • За рахунок чітингу долайте тільки «мертву точку». Не здумайте закидати вагу у верхню точку амплітуди ривком. У цьому немає зовсім ніякого сенсу. Повтор, доведений до кінця ривковоподібним рухом просто не буде приносити ніякої користі. Долайте за допомогою чітингу початкову «мертву» ділянку амплітуди, а далі піднімайте вагу силою робочих м’язів.
  • Виконуйте чітинг після «відмови». Перед початком сету «домовтеся» із самим собою про число «чистих» повторів. Скажіть собі: я повинен виконати 10 повторів до «відмови», а потім зроблю 2-4 додаткових повторів за рахунок чітингування.
  • Якщо у вас були травми, забудьте про чітинг. Травми плечових суглобів і ліктів перекреслюють застосування чітингу. Травмоване плече або лікоть ніяк не можна піддавати ризикованим навантаженням. Те ж саме треба сказати і про коліна. Травми колінних суглобів виключають пружні рухи, типові для чітингу.

Вправи,в яких категорично заборонено використовувати чітинг:

Чітинг в цих вправах заборонений. Це обумовлено біомеханікою людського тіла. Чітинг в цих вправах руйнує плечові і колінні суглоби, а також хребет.

Всі погодяться, що чітинг це дуже хороша техніка, але у всьому треба знати міру. Майже в кожному спортзалі можна зустріти горе-атлетів, які в гонитві за великими трицепсами чи біцепсами роблять з бодібілдингу, і зокрема з цього прийому – пародію. Потрібно чітко усвідомити, що чітинг застосовується лише для того, щоб збільшити навантаження на м’язи, а не навпаки. Тому намагайтеся виконувати вправи в повній мірі, задіюючи всі частини тіла, а особливо задіюйте неактивні ділянки тіла.

А ви використовуєте у своїх тренуваннях техніку чітингу? Яке ваше ставлення до чітингування?

Ще більше цікавих статей про бодібілдинг:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.